poniedziałek, 15 lutego 2010

Pierwszy dzień ferii już za nami

Co się dzisiaj działo:
1. Konkurs - strój karnawałowy – dzieci zajęły się robieniem stroi karnawałowych, które później oceniała komisja złożona z jednego rodzica, jednego członka SPWT, dwóch wolontariuszy.
Dzieci stworzyły niesamowite kostiumy, komisja miała „twardy orzech do zgryzienia” wybierając pierwsze miejsce.
2. Prezentacja – podstawowe wiadomości o Afryce – dzieci usłyszały o ludności Afryki, religiach a przede wszystkim o dzieciach w ich wieku.
Dzieci i młodzież oglądali prezentacje, wsłuchiwali się z zainteresowaniem, podziwiali zdjęcia. Po prezentacji odbył się konkurs sprawdzający wiedzę. Wszystkie dzieci odpowiedziały poprawnie na zadane pytania, dlatego zwycięzców wyłoniliśmy w losowaniu.
3. Pokaz tańca grupy Time2Electro. Grupa przygotowała dla nas wspaniały pokaz swoich umiejętności, a po występie uczyła chętnych prostych kroków taneczny.

Przez cały dzień pytałam dzieci, co wiedzą na temat Afryki, a o to niektóre, najczęściej powtarzające się odpowiedzi:

- co myślą o Afryce – „że jest tam bieda”, kojarzy im się ze zwierzętami, pustyniami, Egiptem, piramidami, mumiami, ze słoniami i ananasami.
- co myślą o ludziach Afryki – „że są biedni”, „dobrzy, bo sobie wzajemnie pomagają” i uważają, że ludzie w Afryce zajmują się polowaniami, że wyznają buddyzm.
- co myślą o dzieciach – „że ciężko pracują” i że „noszą podarte ciuchy”.

Ten tydzień ferii ma na celu pogłębić wiedzę młodych o Afryce. Będziemy pracować nad tymi stereotypami.

Dzieci i młodzież czerpie swoją wiedzę o Afryce, przede wszystkim ze szkoły (geografia, historia, język polski). Tylko dwie osoby rozmawiały z kimś pochodzącym z Afryki, połowa zaś widziała taką osobę.


Na dzisiejsze zajęcia przyszło ok. 40 osób (dzieci i młodzież).
Jutro będzie jeszcze lepiej!
Zapraszamy!!!

Parę zdjęć z dzisiejszego dnia:


1 komentarze:

Unknown pisze...

Widzę, że się nie nudzicie, dobrej zabawy :)
Pozdrawiam ;P
Asia

Projekt "Topimy śniegi afrykańskim słońcem -> ocieplenie klimatu" realizowany w ramach projektu "Młodzi Menedżerowie Kultury"
Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Projekt "Młodzi Menedżerowie Kultury" jest realizowany w ramach programu Akademia Orange.
Projekt "Topimy śniegi afrykańskim słońcem -> ocieplenie klimatu" sfinansowano ze środków Fundacji J&S.